Strona Archiwalna. Aktualna strona dostępna pod adresem www.slubice.pl


Fabryka papieru w Prochowcu (Pulverkrug)

Powstała w 1539 r. nad rzeką Ilanką, stanowiącą dopływ Odry. Przez wiele stuleci siłą napędową zakładu były koła wodne, a następnie maszyny parowe i prąd elektryczny. Początkowo w Prochowcu papier wytwarzano ze szmat, a jednym z głównych jego odbiorców był Uniwersytet Viadrina we Frankfurcie nad Odrą (1506-1811). Dzięki temu możemy być pewni, że prochowiecki papier mieli w swoich dłoniach zarówno wykładowcy, jaki i studenci tej najstarszej brandenburskiej uczelni.
W pobliskim lesie istniała wieś z własnym cmentarzem, którego relikty do dzisiaj można podziwiać na jednym z nieodległych wzniesień. W listopadzie 1939 r. z okazji 400-lecia istnienia fabryki ufundowano kamień ze stosowną inskrypcją, który po zakończeniu II wojny światowej został wyrzucony do rzeki.
Dopiero w 1997 r. kamień ponownie odnaleziono, wyłowiono i postawiono w eksponowanym miejscu przy szosie Słubice-Cybinka. Przed kamieniem pojawiła się też stosowna tablica w języku polskim wyjaśniająca historię i znaczenie kamienia, ufundowana przez byłych mieszkańców przedwojennego powiatu zachodniotorzymskiego oraz Wydział Kultury Urzędu Wojewódzkiego w Gorzowie Wielkopolskim.Zdjęcia do wiadomości:

Drukuj

facebook google plus one