Drzecin ma swój tron i domek na skale

Kilku mężczyzn wzięło w niedzielę 26 listopada piły i rozpoczęło rywalizację. W ten sposób powstała misternie wyrzeźbiona sowa, domek na skale, tron, motocykl i wielki grzyb. Był to pierwszy Drzeciński Konkurs Drwali, ale jak zapowiadają organizatorzy – nie ostatni. Zmagania uczestników konkursu, którym kibicowali mieszkańcy Drzecina i zaprzyjaźnionego Boossen, można było obserwować na placu przy stacji Bert i barze „Grzybek”.

Właśnie wielkiego grzyba, który zostanie już w tym miejscu, postanowił wyrzeźbić Paweł Kaczmarczyk. – Pierwszy raz biorę udział w takich zawodach, nigdy nie miałem do czynienia z obróbką drewna, ale spodobał mi się pomysł tych zawodów. Lubię ponadto angażować się w życie naszej wsi – mówił.

Dla zabawy do konkursu stanął też Cezary Andrzejewski. Wymyślił, że zrobi domek wydrążony w skale, który zbudowała natura. Udało mu się całkiem nieźle, bo to w jego ręce trafiła druga nagroda. Pierwszą, jury (tworzyli je: sołtys Drzecina Ryszard Świderski, Anna Ginter ze świetlicy wiejskiej i sołtys Boossen Eberhard Vetter) przyznało Kurtowi Kleemannowi, który wyrzeźbił sowę. Jury doceniło misterną pracę Niemca, bo sowa rzeczywiście robi wrażenie. Trzecie miejsce w konkursie zajął Maciej Nowaczewski, który stworzył drzeciński tron. Jak opowiadał, wielkie krzesło wzorował na podobnych siedziskach, które zrobił wcześniej do swojego ogrodu. Kibicowała mu m.in. żona Ilona i ich synek. – Nazwa Drzecin wywodzi się od drzewa więc rzeźba męża nawiązuje do historii naszej wsi – mówiła Ilona Nowaczewska i dodała, że konkurs jest dobra zabawą dla całej jej rodziny.

Jury przyznało też dwa wyróżnienia. Otrzymali je P. Kaczmarczyk za grzyba i Hubert Kapica, który wyrzeźbił motocykl. Sołtys Drzecina zapowiedział, że rzeźby będą zdobić wieś. Chciałby też, żeby Drzeciński Konkurs Drwali stał się imprezą cykliczną. – Cieszę się, że przyszło sporo mieszkańców, bo każda forma integracji jest ważna – podkreślał. Zadbano nie tylko o cenne nagrody dla zwycięzców (była to m.in. dobrej jakości piła i odzież ochronna dla drwali), a także poczęstunek dla mieszkańców.

Organizatorem konkursu była Grupa Inicjatywna Razem dla Drzecina, Stowarzyszenie Jesteśmy Razem i sołectwo Drzecin. Impreza została realizowana w ramach projektu finansowanego ze środków Programu Fundusz Inicjatyw Obywatelskich wdrażanego przez operatorów: Stowarzyszenie Lokalna Grupa Działania „Miedzy Odrą a bobrem” oraz Fundację „Ad Rem”.