Strona Archiwalna. Aktualna strona dostępna pod adresem www.slubice.pl

Ta historia każe pamiętać i jest ważną lekcją!

- Wolność człowieka psuje, niewola uczy – te słowa Aleksandra Sołżenicyna z „Archipelagu Gułag” przypomniał dziś burmistrz Mariusz Olejniczak w Światowym Dniu Sybiraka, podczas uroczystości upamiętniających 80. rocznicę napaści ZSRR na Polskę, zorganizowanych przez słubickie koło Związku Sybiraków i Stowarzyszenie Miłośników Ziemi Słubickiej.

- Gdy patrzymy na to, co dziś dzieje się w świecie, trudno Sołżenicynowi nie przyznać racji. Jest to powód, dla którego powinniśmy przypominać stale o wydarzeniach sprzed 80 lat i traktować je jako naukę – apelował burmistrz do słubiczan zebranych na placu Sybiraków. - Niech przeszłość będzie też dla nas cenną lekcją patriotyzmu. Bo gdy Niemcy, a potem Rosjanie napadli na Polskę, wielu Polaków stanęło w jej obronie, poświęcając własne życie. Dziś nie musimy w taki sposób udowadniać naszego patriotyzmu. Postawiono nam jednak inne zadanie – obrony pokoju i wartości, które temu pokojowi sprzyjają. Wywiążmy się z tego zadania jak najlepiej dla nas, naszych dzieci i przyszłych pokoleń – mówił burmistrz.

W uroczystościach wzięli udział m.in. przedstawiciele gminy, m.in. zastępca burmistrza Adriana Dydyna-Marycka i przewodniczący rady miejskiej Grzegorz Cholewczyński, starosta powiatu słubickiego Leszek Bajon, delegacje ze szkół i przedszkoli, stowarzyszeń oraz inni mieszkańcy. Zebrani złożyli kwiaty pod pomnikiem Sybiraków i walczących o niepodległość Polski.

Dziś o 18.00 w kościele pw. NMP Królowej Polski odbędzie się też msza w intencji Sybiraków.

Autor: Beata Bielecka | 17 września 2019Zdjęcia do wiadomości:

Wróć Drukuj

facebook google plus one