Strona Archiwalna. Aktualna strona dostępna pod adresem www.slubice.pl

Tlumaczenie realizowane za pomoca translatora, Gmina Słubice nie odpowiada za treść tłumaczenia.

Kalendarz imprez


Straż Miejska w Słubicach Mapa Gminy Słubice Mapa Słubice-Frankfurt Konsultacje społeczne Zespół Administracyjny Oświaty Słubicki Miejski Ośrodek Kultury Słubicki Ośrodek Sportu i Rekreacji Sp. z o. o. Miejski Klub Sportowy Polonia Biblioteka Collegium Polonicum Ośrodek Pomocy Społecznej Zakład Administracji Mieniem Komunalnym Przedsiębiorstwo Usług Komunalnym Zakład Usług Wodno-Ściekowych Lubuska Niebieska Tarcza

Burmistrz podziękował za działalność Europejskiego Centrum Ekumenicznego

- Ekumenizm, którego głównym narzędziem jest dialog, na polsko-niemieckim pograniczu ma do odegrania szczególną rolę. Zarówno słubiczanie jak i frankfurtczycy mają świadomość, że na drugim brzegu Odry jest sąsiad, który mówi innym językiem, celebruje inne święta. I choć to nas różni, to jednak to nas nie dzieli – mówił burmistrz Mariusz Olejniczak podczas obchodów 25- lecia Europejskiego Centrum Ekumenicznego, które 15 października, we frankfurckim Kościele Pokoju, celebrowali przedstawiciele różnych kościołów z obu stron Odry.

Burmistrz podziękował także Europejskiemu Centrum Ekumenicznemu za to, że poprzez różne aktywności, jak choćby cykliczne „Rozmowy na granicy” , które uczą sąsiedztwa Polaków i Niemców, pomaga przezwyciężać uprzedzenia i buduje prawdziwe mosty pojednania.

- Jestem także pełen uznania, dla różnych inicjatyw podejmowanych przez Państwa stowarzyszenie na rzecz studentów Collegium Polonicum i Europejskiego Uniwersytetu Viadrina. Stowarzyszenie widoczne jest choćby w działalności Katolickiego Centrum Studenckiego Parakletos, kierowanego przez ks. dra Rafała Mocnego. Za ten wyraźny wkład w życie naszego dwumiasta serdecznie dziękuję, a na kolejne lata, życzę Państwu i nam wszystkim, żeby ten ekumeniczny dialog trwał i był źródłem tolerancji, zrozumienia i ogniwem budującym pokój – podkreślał burmistrz.

Jubileusz 25-lecia Europejskiego Centrum Ekumenicznego, połączony z nabożeństwem ekumenicznym w Kościele Pokoju, był zwieńczeniem pierwszych ekumenicznych konsultacji biskupów nad Odrą i Nysą. Wzięli w nich udział m.in. prymas senior abp Henryk Muszyński, metropolita szczecińsko-kamieński abp Andrzej Dzięga, biskup ewangelicko-augsburski diecezji wrocławskiej Waldemar Pytel, arcybiskup Berlina Heiner Koch, biskup diecezji Görlitz Wolfgang Ipolt, bp ewangelicko-luterański z Kościoła w północnych Niemczech Tilman Jeremias.

Autor: Beata Bielecka | 16 października 2019Zdjęcia do wiadomości:

Wróć Drukuj

facebook google plus one