Strona Archiwalna. Aktualna strona dostępna pod adresem www.slubice.pl

Społecznicy są wśród nas. I sporo robią.

8 grudnia w sali konferencyjnej Collegium Polonicum, już po raz czwarty, odbyło się Słubickie Forum Organizacji Pozarządowych. Uczestnicy mieli okazję przyjrzeć się temu, co robią organizacje pozarządowe na rzecz naszego miasta.

Karol Duer opowiedział m.in. o kolejnej edycji konkursu „Działaj Lokalnie”. W ramach tego konkursu powstał film "Nadodrzańska tożsamość w wolontariacie", którego bohaterami są osoby działające społecznie w Hospicjum św. Wincentego a'Paulo w Słubicach i ich podopieczni. Hospicjum od wielu lat pomaga chorym na raka i ich rodzinom. Wolontariusze, którzy stale podnoszą swoje kwalifikacje, podpowiadają jak radzić sobie z chorobą, sami pomagają w opiece nad chorymi, uruchomili wypożyczalnię specjalistycznych łóżek, materacy przeciwodleżynowych, wózków inwalidzkich i innych potrzebnych w chorobie sprzętów.

W pewnym sensie, formą wolontariatu jest też Inicjatywa Lokalna, o której opowiedziała kierownik Biura Spraw Społecznych Urzędu Miejskiego w Słubicach Sabina Matkowska. Jest to nowe rozwiązanie w gminie, które funkcjonuje od tego roku. – Umożliwia ściślejszą współpracę między gmina i mieszkańcami w celu realizowania swoich potrzeb i marzeń – mówi S. Matkowska i dodaje, że w osiągnięciu tego celu pomaga gmina, która m.in. wspiera finansowo inicjatywy mieszkańców. W ramach Inicjatywy Lokalnej mieszkańcy mogą np. odnowić park, plac zabaw, wybudować parking czy zorganizować zajęcia dla dzieci.

W budżecie gminy co roku będziemy rezerwować na Inicjatywy Lokalne 0,10 proc. planowanych wydatków ogółem. W tym roku była to kwota 67,5 tys. zł. W ramach Inicjatywy Lokalnej powstał m.in. spektakl teatralny, z którego dochód przeznaczono na zakup pralek, lodówek i innych sprzętów AGD dla osób potrzebujących czy cykl imprez integracyjnych w ramach Europejskiego Tygodnia Autyzmu oraz Międzynarodowego Dnia Osób Niepełnosprawnych.

Podczas Forum dyskutowano też o rozwoju społeczeństwa obywatelskiego na terenie Lokalnej Grupy Działania „Zielona Dolina Odry i Warty”, a także o środkach pomocowych, które będą dostępne dla organizacji pozarządowych z nowego unijnego rozdania. Gościem specjalnym Forum był Tomasz Schimanek – polityk społeczny, ekspert Akademii Rozwoju Filantropii w Polsce, współpracownik Instytutu Spraw Społecznych, jeden z założycieli Forum Darczyńców w Polsce. Od ponad 20 lat związany z sektorem pozarządowym.

IV Słubickiego Forum Organizacji Pozarządowych było realizowane w ramach projektu „Wzmacnianie potencjału istniejącego już 3 sektora na terenie Gminy Słubice oraz działalność wspomagająca rozwój wspólnot i społeczności lokalnych poprzez organizację, przeprowadzenie i rozliczenie konkursu grantowego dla organizacji pozarządowych z terenu Gminy Słubice w zakresie: kultury, edukacji, podtrzymywania tradycji narodowej oraz promocji turystyki i przedsiębiorczości”.

Autor: Beata Bielecka | 17 grudnia 2015

Wróć Drukuj

facebook google plus one