Strona Archiwalna. Aktualna strona dostępna pod adresem www.slubice.pl

Tlumaczenie realizowane za pomoca translatora, Gmina Słubice nie odpowiada za treść tłumaczenia.

Kalendarz imprez


Straż Miejska w Słubicach Mapa Gminy Słubice Mapa Słubice-Frankfurt Konsultacje społeczne Zespół Administracyjny Oświaty Słubicki Miejski Ośrodek Kultury Słubicki Ośrodek Sportu i Rekreacji Sp. z o. o. Miejski Klub Sportowy Polonia Biblioteka Collegium Polonicum Ośrodek Pomocy Społecznej Zakład Administracji Mieniem Komunalnym Przedsiębiorstwo Usług Komunalnym Zakład Usług Wodno-Ściekowych Lubuska Niebieska Tarcza

ELEKTRENY (Litwa) - Współpraca i partnerstwo miast – 19 maja 2010 r.

Elektrėnai to jedno z najmłodszych miast na Litwie, zostało założone w 1961 r. jako „sypialnia” dla pracowników pobliskiej elektrowni, położone blisko sztucznego jeziora, które powstało w celu schłodzenia elektrowni Elektrėnai. Status Gminy uzyskało w 2000 roku, gmina liczy ok. 27 tys. mieszkańców, z czego 7,5% jest pochodzenia polskiego.
Polacy i Litwini w swej wielowiekowej wspólnej tradycji i związkach wnieśli i wnoszą wielki wkład do kultury obu narodów oraz do europejskiego dziedzictwa kulturalnego. Współpraca między naszymi miastami uzasadniona jest wspólnymi potrzebami i interesami, zarówno dla promocji jak i dla tworzenia płaszczyzn współpracy i wymiany doświadczeń pomiędzy obywatelami, samorządami lokalnymi i instytucjami naszych miast.

Więcej Drukuj

YUMA Stan Arizona (USA)

Yuma - Miejsce narodzin Ameryki Południowo - Zachodniej Na granicy Arizony z Kalifornią, i tylko 25 mil na północ od Meksyku powstała Yuma - u zbiegu rzek Colorado i Gila. Ziemie te były odwiedzane przez Europejczyków od 1540 r., powstawało tu wiele misji, budowano forty w celu ochrony osiedli w Arizonie i Nowym Meksyku. W latach 60 i 70 - ych poprzedniego stulecia bardzo popularny był transport rzeczny; parowcami transportowano ludzi i rozmaite dobra do kopalń, na rancza czy tez do posterunków wojskowych, aż kolej żelazna - Pacific - rozbudowała swe linie na tych historycznych terenach w roku 1877. W ten sposób Yuma pozostała bramą do nowego zachodniego Świata.

Więcej Drukuj

TIJUANA (MEKSYK) - Zawarcie umowy o partnerstwie korespondencyjnym miast - luty 1998r.

Tijuana leży w północnej części Półwyspu Kalifornijskiego w stanie Kalifornia Dolna Pn. przy granicy z USA (naprzeciw miasta San Diego).Liczy 743 tys. mieszkańców.Ośrodek handlowy, w okolicy miasta znajdują się sztucznie nawadniane uprawy bawełny i zbóż oraz sadownictwa, dobrze rozwinięty przemysł spożywczy, chemiczny.
Znajduje się tu przejście graniczne (drogowe).

Więcej Drukuj

SZOSTKA (Ukraina) - Porozumienie o współpracy i partnerstwie miast październik 2008 r.

zostka znajduje się w północno wschodniej części Ukrainy, w obwodzie Sumy, nad rzeką o tej samej nazwie (dopływ rzeki Desna), 48 km od granicy z Rosją. Pierwsze wzmianki o Szostce pochodzą z początku XVII wieku w tym czasie była to wieś zamieszkana przez ukraińskich Kozaków. Później, w 1739 roku powstała tu fabryka prochu, która wkrótce stała się głównym dostawcą prochu dla Imperium Rosyjskiego. W 1920 roku Szostka otrzymała prawa miejskie. Miasto znane także z produkcji celuloidowych taśm filmowych i fotograficznych "Svema" oraz fabryki amunicji i ogni sztucznych. Region charakteryzuje lesista okolica.
Liczba mieszkańców (wg stanu na dzień 01.01.2007 r.) wyniosła 82 800. Powierzchnia miasta to 3557 hа

Więcej Drukuj

HEILBRONN (RFN) - Zawarcie umowy o współpracy i partnerstwie miast - wrzesień 1998r.

eilbronn leży w Badenii- Wirtembergii nad rzeką Neckar. W VII w. Własność królów, od XIV w. wolne miasto Rzeszy. Podczas wojny chłopskiej 1525 siedziba władz powstańczych. W 1802r. wcielony do Wirtembergii 115.00 mieszkańców. Ośrodek przemysłu maszynowego, spożywczego (produkcja win), chemicznego, obuwniczego, port śródlądowy.
Znajduje się tu muzeum miejskie, miasto słynie z licznych festiwali folklorystycznych.
Zabytki: kościół renesansowy , ratusz.

Więcej Drukuj

FRANKFURT(O) (RFN) - współpraca i partnerstwo miast - 1975r.

Frankfurt(O) leży w kraju związkowym Brandenburgia, prawa miejskie uzyskał w 1253 r. W XIV i XV wieku aktywny członek Związku Hanzy. Od 1506 do 1811 ośrodek uniwersytecki.
77.000. mieszkańców, ośrodek przemysłu , metalowego, materiałów budowlanych, znajdują się tu małe i średnie zakłady przemysłu elektronicznego, dobrze rozwinięta sieć usług. Kolejowe połaczenie między Polską a Niemcami na linii Warszawa - Berlin. Od 1991r. Siedziba Uniwersytetu Europejskiego "Viadrina".
Znajduje się tu Instytut Fizyki i Półprzewodników. Zabytki: późnogotycki ratusz, kościół Mariacki, hala koncertowa, muzeum Kleista.

Więcej Drukuj

facebook google plus one