Strona Archiwalna. Aktualna strona dostępna pod adresem www.slubice.pl

Tlumaczenie realizowane za pomoca translatora, Gmina Słubice nie odpowiada za treść tłumaczenia.

Kalendarz imprez


Straż Miejska w Słubicach Mapa Gminy Słubice Mapa Słubice-Frankfurt Konsultacje społeczne Zespół Administracyjny Oświaty Słubicki Miejski Ośrodek Kultury Słubicki Ośrodek Sportu i Rekreacji Sp. z o. o. Miejski Klub Sportowy Polonia Biblioteka Collegium Polonicum Ośrodek Pomocy Społecznej Zakład Administracji Mieniem Komunalnym Przedsiębiorstwo Usług Komunalnym Zakład Usług Wodno-Ściekowych Lubuska Niebieska Tarcza

Nie wyrzucaj jedzenia. Inni na nie czekają!

Ośrodek Pomocy Społecznej w Słubicach uruchomił w poniedziałek, 21 października, tzw. jadłodzielnię. To duża lodówka, która stanęła tuż przy OPS i jest zaopatrywana przez samych mieszkańców. – Na razie jadłodzielnia czynna jest od poniedziałku do piątku, od 7.00 do 18.00, ale jeśli mieszkańcy zareagują na nasz pomysł pozytywnie i będą chcieli się dzielić żywnością z potrzebującymi, będziemy też działać w weekendy – mówi kierowniczka OPS Monika Cichecki. Dodaje, że jest dumna z pracowników ośrodka, którzy wymyślili jadłodzielnię i ją sami zrobili.

Na lodówce, która stanęła przy OPS, jest informacja, jakie produkty można tu umieszczać. Jest to m.in. żywność świeża, szczelnie zamkniętą, nadająca się do spożycia, produkty zapakowane fabrycznie, kasze, ryż, makaron, ale też konserwy, sery, jogurty, mleko, w oryginalnie zamkniętych opakowaniach, warzywa, owoce, zapakowane pieczywo. Nie można natomiast umieszczać tam m.in.: surowego mięsa, surowych jaj, produktów niepasteryzowanych, produktów wymagających głębokiego schłodzenia oraz mrożonek, produktów napoczętych czy przeterminowanych.

9 mln ton jedzenia na śmietniku!

Wielu mieszkańców zareagowało na uruchomienie jadłodzielni bardzo pozytywnie i natychmiast pojawiły się tam pierwsze produkty. Uruchomienie jadłodzielni to kolejna inicjatywa OPS. – Jej celem jest zmniejszenie ilości marnowanego jedzenia. Rocznie wyrzucamy do śmietnika nawet dziewięć milionów ton jedzenia, w tym dwa miliony to produkty, które marnują się w lodówkach i kuchniach indywidualnych konsumentów – informuje OPS. - Najwięcej wyrzuca się pieczywa, owoców, wędlin, warzyw oraz jogurtów –dodają pracownicy i apelują: - Do jadłodzielni przynosimy tylko to, co sami chcielibyśmy zjeść i czym nakarmilibyśmy swoich bliskich.

Podaruj też trochę ciepła

Zbiórka żywności dla potrzebujących to nie jedyna akcja prowadzona przez OPS. Do Ośrodka Pomocy Społecznej i ,działającego przy nim, Stowarzyszenia Pomocna Dłoń można przynosić termosy i kubki termiczne. Akcja „Podaruj trochę ciepła na wynos osobom potrzebującym” jest skierowana m.in. do osób bezdomnych. – Chcemy im pomóc przetrwać najtrudniejszy dla nich okres, jakim jest jesień i zima - mówi Monika Cichecki. Termosy i kubki można dostarczać do OPS w godzinach 8:00-15:00, a do Stowarzyszenia „ Pomocna dłoń” działającego przy OPS, od 15:00 do 17:00.

Fot. Daniel Szurka

Autor: Beata Bielecka | 22 października 2019Zdjęcia do wiadomości:

Wróć Drukuj

facebook google plus one