Strona Archiwalna. Aktualna strona dostępna pod adresem www.slubice.pl

Tlumaczenie realizowane za pomoca translatora, Gmina Słubice nie odpowiada za treść tłumaczenia.

Kalendarz imprez


Straż Miejska w Słubicach Mapa Gminy Słubice Mapa Słubice-Frankfurt Konsultacje społeczne Zespół Administracyjny Oświaty Słubicki Miejski Ośrodek Kultury Słubicki Ośrodek Sportu i Rekreacji Sp. z o. o. Miejski Klub Sportowy Polonia Biblioteka Collegium Polonicum Ośrodek Pomocy Społecznej Zakład Administracji Mieniem Komunalnym Przedsiębiorstwo Usług Komunalnym Zakład Usług Wodno-Ściekowych Lubuska Niebieska Tarcza

Ważny krok w kierunku Wieży Kleista

Jedna tylko firma stanęła do, czwartego już, przetargu na budowę Wieży Kleista. Jej oferta jest obecnie analizowana przez kierownika ds. zamówień publicznych w Urzędzie Miejskim w Słubicach. Jeśli nie będzie żadnych przeszkód formalnych gmina będzie chciała przystąpić do tej inwestycji w ramach procedury „Zaprojektuj-wybuduj” .
– Będzie to nie tylko ciekawe miejsce z punktu widzenia turystów, ale też teren rekreacyjny dla słubickich rodzin, bo obok wieży wybudujemy plac zabaw, staną tu też wiaty piknikowe, do tego terenu będzie prowadzić ścieżka piesza i rowerowa, a w sąsiedztwie cmentarza powstanie parking na ok. 40 samochodów – mówi burmistrz Mariusz Olejniczak.

Nie ukrywa, że temat budowy Wieży Kleista do łatwych nie należy. Z początkiem 2017 roku gmina przystąpiła do projektu „Słubice i Frankfurt nad Odrą” – przyszłość na wspólnych fundamentach historii: Budowa Wieży Kleista z przyległą infrastrukturą oraz iluminacja mostu miejskiego na szlaku do Domu Bolfrasa jako oferty transgranicznego dziedzictwa kulturowego (etap II)”. Koszt realizacji projektu po słubickiej stronie oszacowano wtedy na ponad 4 mln zł. 85 proc. kwoty ma zwrócić nam Unia Europejska.

Trzy przetargi na budowę wieży i zagospodarowanie terenów przyległych nie zostały rozstrzygnięte, bo złożone oferty znacznie przewyższały zaplanowaną kwotę. Najtańsza była na poziomie 10 mln zł. Z tego powodu gmina zrezygnowała z budowy wieży według pierwszego projektu. – Poprzednia koncepcja zawierała rozwiązania bardziej skomplikowane konstrukcyjnie co potęgowałoby trudności w wykonaniu, a tym samym wpływało na koszt realizacji – mówi naczelnik wydziału inwestycji w Urzędzie Miejskim w Słubicach Marek Żurek. – Dlatego postanowiono zmienić formę realizacji inwestycji na ogłoszenie przetargu nieograniczonego w formule „Zaprojektuj-wybuduj”. To pozwoli na obniżenie kosztów realizacji całej inwestycji, czyli budowy wieży i terenów rekreacyjnych, do poziomu 7 mln zł. Obecna koncepcja wieży i terenów sąsiednich, zgodna z wcześniejszymi uzgodnieniami i zaakceptowanym Programem Funkcjonalno-Użytkowym pozwoli zrealizować to zadanie taniej, bo będzie łatwiejsze w realizacji – tłumaczy.

Jeśli złożona w październiku oferta zostanie wybrana, wykonawca będzie miał czas na realizację inwestycji do maja 2021 roku. Jak zapowiada burmistrz gmina planuje również opracowanie koncepcji ścieżek rowerowych przez miasto, tak by cykliści mogli dojechać do wieży już od mostu łączącego Słubice i Frankfurt, a następnie kontynuować jazdę do Drzecina i Kunowic.

– Z czasem będziemy też chcieli uatrakcyjnić teren przy Słubickim Ośrodku Sportu i Rekreacji – zapowiada burmistrz.

W ramach tego samego projektu, nasz partner – miasto Frankfurt, opracowało także koncepcję oświetlenia mostu łączącego Słubice i Frankfurt. Już wiosną mamy ujrzeć most w atrakcyjnej odsłonie.

W załączniku znajdą Państwo koncepcję zagospodarowania terenu wokół Wieży Kleista.

Autor: Beata Bielecka | 8 listopada 2019

Załączniki do pobrania:

Wróć Drukuj

facebook google plus one