Strona Archiwalna. Aktualna strona dostępna pod adresem www.slubice.pl

Tlumaczenie realizowane za pomoca translatora, Gmina Słubice nie odpowiada za treść tłumaczenia.

Kalendarz imprez


Straż Miejska w Słubicach Mapa Gminy Słubice Mapa Słubice-Frankfurt Konsultacje społeczne Zespół Administracyjny Oświaty Słubicki Miejski Ośrodek Kultury Słubicki Ośrodek Sportu i Rekreacji Sp. z o. o. Miejski Klub Sportowy Polonia Biblioteka Collegium Polonicum Ośrodek Pomocy Społecznej Zakład Administracji Mieniem Komunalnym Przedsiębiorstwo Usług Komunalnym Zakład Usług Wodno-Ściekowych Lubuska Niebieska Tarcza

Niepodległość? Świętujemy!

- 11 listopada 1918 roku to jedna z najważniejszych dat w naszej historii. Po rozbiorach i latach niewoli, rusyfikacji i germanizacji, odbierania Polakom prawa do własnego kraju, języka, kultury, po wielkich powstaniach, wolna Polska powróciła na mapę świata. My Polacy możemy być dumni, że mimo 123 lat niewoli naród nie dał się zniszczyć – mówił dziś burmistrz Mariusz Olejniczak, podczas uroczystych obchodów Święta Niepodległości, które odbyły się w kościele pw. Ducha Świętego w Słubicach.

Zaznaczył, że naród polski przetrwał dzięki pamięci o przeszłości, a wspólna pamięć to wartość! - Naród, który traci pamięć przestaje być Narodem- staje się jedynie zbiorem ludzi, czasowo zajmujących dane terytorium – burmistrz przytoczył słowa marszałka Józefa Piłsudskiego, jednego z ojców naszej niepodległości.

- Przypominamy te wydarzenia, bo wracając do przeszłości budujemy lepszą przyszłość. Chciałbym też, żebyśmy pamiętali, że nie ma większej wartości, która jednoczy narody niż niepodległość – podkreślił burmistrz.

Wspólne gminno-powiatowe uroczystości odbyły się z udziałem władz gminy i powiatu, oprócz burmistrza i starosty, wzięli w nich udział, m.in. zastępca burmistrza Adriana Dydyna-Marycka, przewodniczący Rady Miejskiej w Słubicach Grzegorz Cholewczyński, skarbnik gminy Rafał Dydak, sekretarz gminy Katarzyna Mintus-Trojan, radni, przedstawiciele różnych stowarzyszeń i instytucji, zaproszeni goście oraz wielu mieszkańców.

Podczas mszy burmistrz Mariusz Olejniczak, starosta Leszek Bajon i proboszcz parafii pw. Ducha Świętego ks. Henryk Wojnar odsłonili tablicę pamiątkową, ufundowaną przez mieszkańców powiatu, poświęconą „Żołnierzowi polskiemu, walczącemu o wolność, honor i niepodległość w kraju i poza jego granicami”. Delegacje z wielu szkół, instytucji i stowarzyszeń złożyły tam dziś kwiaty.

Uroczystości uświetnił występ młodzieży z Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego ze Słubic.

Dziś zapraszamy jeszcze o 16.00 nad Odrę, gdzie słubicka Bohema przedstawi widowisko muzyczno -taneczne. - Spotkajmy się na łąkach przy moście granicznym – zachęca burmistrz, który będzie częstował tam mieszkańców kawą.

 

Autor: Beata Bielecka | 11 listopada 2019Zdjęcia do wiadomości:

Wróć Drukuj

facebook google plus one