Strona Archiwalna. Aktualna strona dostępna pod adresem www.slubice.pl

Tlumaczenie realizowane za pomoca translatora, Gmina Słubice nie odpowiada za treść tłumaczenia.

Kalendarz imprez


Straż Miejska w Słubicach Mapa Gminy Słubice Mapa Słubice-Frankfurt Konsultacje społeczne Zespół Administracyjny Oświaty Słubicki Miejski Ośrodek Kultury Słubicki Ośrodek Sportu i Rekreacji Sp. z o. o. Miejski Klub Sportowy Polonia Biblioteka Collegium Polonicum Ośrodek Pomocy Społecznej Zakład Administracji Mieniem Komunalnym Przedsiębiorstwo Usług Komunalnym Zakład Usług Wodno-Ściekowych Lubuska Niebieska Tarcza

Spod murów wygrzebały się wspomnienia

Jeśli ktokolwiek sądził, że pierwszy dzień festiwalu TransVOCALE będzie jedynie muzyczną rozgrzewką to bardzo się pomylił. Koncert „A mury runą”, ocierający się o musical, z niesamowitymi muzykami, wokalistami i tancerzami, świetnie wyreżyserowany, wprowadził słuchaczy w stan euforii połączonej ze wzruszeniem. – To był najlepszy koncert inauguracyjny od lat! – oceniło wielu widzów. A jeśli dodać do tego, że to muzyczne dzieło stworzyli lokalni artyści to czapki z głów!

Pomysł koncertu podsunęła wspólna polsko-niemiecka historia. W tym roku po obu stronach Odry świętujemy 30. rocznicę dwóch przełomowych wydarzeń, które zmieniły życie Polaków i Niemców: pierwsze wolne wybory u nas i upadek muru berlińskiego za Odrą.

Stąd chęć przypomnienia rzeczywistość sprzed upadku „żelaznej kurtyny” i tego, w jaki zawoalowany często sposób artyści próbowali obejść cenzurę. Publiczność podczas inauguracyjnego koncertu, który mieliśmy okazję przeżyć wczoraj, w Forum Kleista, w ramach słubicko-frankfurckiego festiwalu TransVOCALE, usłyszała m.in. „Szklaną pogodę” zespołu Lombard, wspomnienie codziennego życia na osiedlach betonowych bloków w Polsce początku lat 80., w wykonaniu Edyty Kręgiel.

Słubicka artystka wykonała też wielki utwór Martyny Jakubowicz „W domach z betonu”, który też nawiązywał do szarej i przygnębiającej Polski z czasów PRL. Heike Matzer zaśpiewała piosenkę zespołu Lift „Na południe”. Ma ona dwie warstwy tekstowe. W pierwszej – pewne dziecko marzy o podróży na Południe, druga oddaje poczucie uwięzienia większość ludzi w NRD.

Dirk Seiring wykonał „Born in the GDR”, punkowego zespołu z Cottbus – Sandow, który stworzył tę piosenkę po tym, jak Bruce Springsteen wystąpił przed 160-tysięczną publicznością NRD z wyraźnym politycznym przesłaniem. Mocnym akcentem wczorajszego koncertu było wykonanie przez Weronikę Chrostowską i Piotra Tamborskiego utworu Grzegorza Ciechowskiego „Nie pytaj o Polskę” .

Tomasz Hoffman obudził wspomnienia u wielu osób śpiewając „Autobiografię” Perfectu, a Agata Pomocka śpiewając marzyła o życiu w pokoju, świecie bez chciwości i głodu, braterstwie ludzi co stało się osią wielkiego utworu Johna Lennona „Imagine”.

Wokalistom towarzyszyli muzycy: Jacek Fałdyna, Waldemar Franczyk, Tomasz Grudzień, Olaf Makuchowski, Grzegorz Piotrowski, Thomas Strauch I Piotr Tamborski, który był też kierownikiem muzycznym. W koncercie wzięli udział tancerze z grupy Bohema prowadzonej przez Henryka Lechelta (był on też autorem scenografii i choreografii).

Publiczność miała też okazje obejrzeć wystawę fotograficzną, która pokazała codzienne życie w PRL i NRD oraz przełomowe momenty w naszej historii. Obrazy te były też częścią scenografii podczas koncertu.

Autor: Beata Bielecka | 22 listopada 2019Zdjęcia do wiadomości:

Wróć Drukuj

facebook google plus one