Pobawmy się na pikniku i poznajmy nasze organizacje pozarządowe

W sobotę, 9 maja, deptak przy Jedności Robotniczej zamieni się w miasteczko targowe. W 15 namiotach wystawienniczych prezentować się będą organizacje pozarządowe z terenu powiatu słubickiego. Od 13.00 do wieczora będzie mnóstwo atrakcji.


Na deptaku stanie też scena, na której uczestnicy będą mieli możliwość zaprezentowania swoich umiejętności artystycznych i przedstawienia się szerszej publiczności.
– Każdy z wystawców będzie miał możliwość wystąpienia. Jesteśmy otwarci na propozycje wystawców, którzy już podczas poprzednich edycji pikniku, często nas zaskakiwali. Chcemy, żeby nasza impreza przyciągnęła jak najwięcej odwiedzających, dlatego też staramy się zadbać o różnorodność. W miasteczku targowym każdy znajdzie coś dla siebie – zachęca do udziału w imprezie Magdalena Tokarska, prezeska Fundacji na rzecz Collegium Polonicum.


Każda z organizacji dostanie też stoisko, które będzie można ciekawie zaaranżować i wypromować swoją działalność. Będzie także dużo atrakcji dla najmłodszych. W ramach imprezy wystąpią słubickie przedszkola i szkoły, organizacje pozarządowe z terenu powiatu, zespoły muzyczne działające przy Słubickim Miejskim Ośrodku Kultury. Odbędą się trzy panele dyskusyjne, które będą kontynuacją tematów rozpoczętych w roku ubiegłym. - Porozmawiamy o zdrowiu w powiecie, o środowisku i aktywności obywatelskiej – zapowiada Adam Szulczewski z Fundacji na rzecz Collegium Polonicum.

Oprócz dobrej zabawy, prezentacji działalności organizacji i integracji społeczników wydarzenie ma jeszcze szczytny cel - wsparcie działalności prowadzonej przez Stowarzyszenie po PROstu, które zajmuje się m.in. terapią dzieci z różnymi niepełnosprawnościami, wspomaganiem rozwoju najmłodszych oraz wsparciem dla rodzin. – W trakcie pikniku prowadzona będzie zbiórka oraz szereg licytacji, z których dochód zostanie przeznaczony na działalność stowarzyszenia – mówi Joanna Sierżant – Rekret, prezeska stowarzyszenia.


Piknik organizowany jest już po raz drugi. Będzie niepowtarzalną okazją do zintegrowania sektora pozarządowego, wymiany doświadczeń oraz nawiązania nowych kontaktów. Każda z organizacji będzie miała możliwość zaprezentowania swoich dotychczasowych osiągnięć, przedstawienia planów na przyszłość, a nawet pozyskania partnerów do wspólnych działań.


Organizatorami pikniku, organizowanego w ramach projektu „Modelowe taNGO”, są: Powiat Słubicki, Fundacja na rzecz Collegium Polonicum, Słubicko-Frankfurckie Centrum Kooperacji i Stowarzyszenie po PROstu. Powiatowy Piknik Organizacji Pozarządowych jest współfinansowany przez Unię Europejską w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego. W tym roku po raz pierwszy w jego organizację włączyła się też gmina.– Tworzymy z innymi partnerami program artystyczny, angażując przedszkola, szkoły oraz przedstawicieli III sektora.Piknik włączony został także w program obchodów Dnia Europy 2015, które odbywa się w Słubicach i we Frankfurcie nad Odrą 8 i 9 maja – mówi Joanna Pyrgiel ze Słubicko-Frankfurckiego Centrum Kooperacji.