Nasi cyrkowi FUN- ATYCY ruszyli w Polskę

Potrafią żonglować, są niezłymi akrobatami, chodzą na szczudłach…Swoje pasje rozwijają w ramach zajęć cyrkowych, które dzięki gminie, już od 8 lat, odbywają się w Szkole Podstawowej nr 3. Niedawno swoje umiejętności pokazali podczas XVI Ogólnopolskich Spotkań Cyrkowych w Brodnicy, w których wzięło udział 17 grup cyrkowych z całej Polski.

Grupę cyrkową FUN – ATYCY, którą prowadzą: pedagog szkolna z „ trójki” Iwona Chruścińska i nauczycielka Kamila Łopusiewicz, tworzy obecnie ok. 30 osób, od 8 do 20 lat. – Ci 20-latkowie to nasi pierwsi wychowankowie, którzy dziś są już instruktorami i trenują młodszych – opowiada I. Chruścińska i zdradza co ją pasjonuje w tych cyrkowych zajęciach. – Najważniejsze, że sama nie musisz być mistrzem, żeby wychować mistrza – nawiązuje do tego, że niektórzy jej wychowankowie umieją na przykład żonglować siedmioma piłeczkami podczas gdy ona radzi sobie z trzema.

Swoje umiejętności żonglerskie, akrobatyczne i taneczne, grupa z „trójki” pokazała w Brodnicy. Wystawili tam przedstawienie teatralno- cyrkowe pt. „Przygoda Bivona”, którego scenariusz  powstał podczas zajęć pozalekcyjnych. Nasi cyrkowcy wzięli też udział  w warsztatach ekwilibrystyki, pantomimy, żonglerki i akrobatyki. - Wszyscy wrócili z nowymi pomysłami i umiejętnościami. Taki wyjazd to wyjątkowa okazja do wymiany doświadczeń zarówno dla dzieci i młodzieży, jak również dla instruktorów pedagogiki cyrku – podkreśla I. Chruścińska, dziękując gminie za dofinansowanie wyjazdu do Brodnicy. - Na uczestników czekało tam wiele  atrakcji. Były pokazy  iluzji i  żonglerki w wykonaniu znanych  artystów  oraz  fair show  - żonglowanie palącymi rekwizytami, w którym wystąpili także członkowie naszej grupy: Bartek i Maciek – dodaje K. Łopusiewicz. Jej zdaniem cyrk jest bardzo atrakcyjną formą spędzania wolnego czasu. – Te zajęcia okazały się wspaniałą alternatywa dla dzieci, które nie bardzo wiedziały jak go sobie zagospodarować – mówi. Podkreśla też, że przynależność do grupy cyrkowej rozwija cierpliwość, pewność siebie, determinację, odpowiedzialność, wzmacnia motywację. Uczy pokory, podejmowania wyzwań, dowartościowuje.   

Zajęcia cyrkowe odbywają się w SP nr 3, przy ul. Kilińskiego 8, co czwartek od 16.00 do 18.00. Mają już swoją tradycję, bo są prowadzone od 2007 roku (w ramach konkursu ofert na zajęcia pozalekcyjne z programu profilaktycznego Gminnej Komisji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych w Słubicach). - Od roku 2009 współpracujemy z  partnerem niemieckim Zack Zirkus Berlin, z którym organizujemy polsko- niemieckie obozy cyrkowe w czasie wakacji. W tym roku obóz odbędzie się od 27 lipca do 2 sierpnia w Oderbergu. Są jeszcze wolne miejsca – zachęca I. Chruścińska. Koszt wynosi 500 zł. Chętni mogą się do niej zgłaszać pisząc na maila: iwawyprawa@wp.pl