W przedszkolu „Pinokio” powstaje ptasia pracownia

Nauczycielki z tej placówki namalują na ścianie wielkie drzewo, na którym wkrótce pojawi się 20 rzeźb najpopularniejszych ptaków, zamieszkujących naszą okolicę. Zostaną opisane w języku polskim i niemieckim, bo do tego przedszkola chodzą dzieci ze Słubic i Frankfurtu. Twórcą rzeźb jest Lech Bęben z Nowej Soli, artysta, którego prace będą nie tylko zdobiły, ale przede wszystkim edukowały najmłodszych mieszkańców naszego Dwumiasta.

„Ptaki Słubic” to kolejna inicjatywa lokalna, którą dofinansowała gmina, dając na ten projekt blisko 8 tys. zł. – Zaproszony do współpracy artysta specjalizuje się w realizacji dużych rzeźb parkowych, które powstają w ramach plenerów artystycznych na terenie naszego kraju i za granicą – mówi Sabina Matkowska ze słubickiego magistratu.

- Pan Lech realizuje też różne formy warsztatów z dziećmi i młodzieżą, w ramach których odbiorcy mogą zapoznać się z technikami obróbki drewna, by tworzyć małe formy artystyczne – dodaje. Projekt zainaugurowali 30 września wspólnie z artystą zastępca burmistrza Roman Siemiński i dyrektorka przedszkola Małgorzata Tomala, a jego inicjatorem była nauczycielka Dorota Kotuła. Tego dnia dzieci z najstarszych grup nie tylko wysłuchały opowieści rzeźbiarza o początkach jego pracy (L. Bęben miał 9 lat gdy stworzył pierwszą pracę), ale też mogły zobaczyć na własne oczy jak tworzy się małe formy artystyczne w drewnie. Potem mogły własnoręcznie pomalować przygotowane szablony sówek. W ramach projektu dzieci będą jeszcze miały m.in. spotkanie z leśnikiem i z przedstawicielami Dziupli Inicjatyw Przyrodniczych, którzy opowiedzą maluchom o zwyczajach ptasich.

– Takiej ptasiej pracowni nie ma żadna z placówek edukacyjnych w naszej okolicy – podkreśla S. Matkowska i zachęca także innych do korzystania z możliwości jakie stwarza Inicjatywa lokalna.

Co to takiego? – To forma realizacji zadań publicznych przez mieszkańców przy wsparciu gminy. W ten sposób można wspólnie zadziałać na rzecz społeczności lokalnej m.in. w obszarach remontów, edukacji, kultury fizycznej, turystyki, porządku publicznego czy ochrony środowiska. Dzięki temu można np. odnowić park, plac zabaw, wybudować parking czy zorganizować zajęcia dla dzieci. Możliwości jest bardzo wiele – wyjaśnia Marta Wankiewicz z Fundacji na rzecz Collegium Polonicum (fundacja zajęła się organizacją szkoleń poświęconych inicjatywie lokalnej). - Ważne w inicjatywie lokalnej jest to, że mieszkańcy współpracują z gminą. Oznacza to, że nie tylko mają pomysł na realizację konkretnego przedsięwzięcia, ale również deklarują swoje zaangażowanie w jego realizację. Sami określają w jaki sposób zaangażują się w prace. Mogą świadczyć prace społeczne, wnieść środki finansowe lub rzeczowe. W zamian gmina wykona swoją część zadania – tłumaczy.