Mieszkańcom pomysłów nie brakuje. Wiadomo już, kto dostanie pieniądze na inicjatywy lokalne

Stowarzyszenie Hospicjum św. Wincentego a’Paulo chce popularyzować ideę wolontariatu i zorganizować koncert charytatywny, w przedszkolu Pinokio rozbudowana zostanie pracownia przyrodnicza, LKS Lubusz propagować będzie biegi…65 tys. zł zarezerwowano w tegorocznym budżecie na realizację projektów, których autorami są sami słubiczanie. Właśnie dokonano wyboru tych, które dostaną dofinansowanie od gminy.

- Projektów wpłynęło osiem, sześć zostało zaakceptowanych i będą realizowane – mówi Sabina Matkowska, która w magistracie kieruje Biurem Spraw Społecznych. Opowiada też o tegorocznych inicjatywach.

Stowarzyszenie po PROstu Pracownia Rozwoju Osobistego w Słubicach chce zorganizować, wzorem ubiegłego roku, obchody Europejskiego Dnia Autyzmu i Międzynarodowy Dzień Osób Niepełnosprawnych. Będą m.in. warsztaty dla dzieci i młodzieży , koncert niepełnosprawnych artystów (Moniki Kuszyńskiej lub November Project), konferencje z wykładami na temat niepełnosprawności i autyzmu, konkursy plastyczny. Stowarzyszenie wnioskowało o 12 tys. zł, ale ile dostanie, będzie wiadomo po ostatecznej weryfikacji wszystkich wniosków.

To samo dotyczy innych osób ubiegających się o dofinansowanie autorskich projektów. Kwoty będą musiały być nieco niższe, bo suma dotacji, o które ubiegają się wszystkie osoby, których pomysły zostały zaakceptowane, wynosi blisko 100 tys. zł. Mniej więcej o tyle samo co Stowarzyszenie po PROstu ubiega się LKS Lubusz. Chce zorganizować wykłady na temat zdrowego i bezpiecznego uprawiania biegów, imprezy promujące ten rodzaj sportu. Wartość całego projektu szacowana jest na ok. 27 tys. zł.

Parafia pw. NMP Królowej Polski w Słubicach zorganizuje koncert promujący działalność miejscowej grupy muzycznej „Jerzyki” oraz imprezę integrującą lokalne środowisko – festyn pt. Z rodziną na dobre i na złe. Ciekawie zapowiada się też projekt Doroty Kotuły z przedszkola Pinokio „Zwierzęta lubuskich lasów”. Jest to kontynuacja ubiegłorocznego projektu, który doprowadził do tego, że w przedszkolu przy Narutowicza powstała wystawa drewnianych rzeźb ptaków, które zostały opisane w języku polskim i niemieckim (do tego przedszkola chodzą maluchy z obu stron Odry). W tym roku mają się tam także pojawić rzeźby zwierząt występujących w lubuskich lasach.

Dzięki wsparciu gminy realizowany też będzie projekt zarządcy nieruchomości Ariela Pawelczyka, który wspólnie z mieszkańcami osiedla przy placu Przyjaźni, na dwóch wybranych działkach, chce stworzyć tereny zielone. Projekt szacowany jest na blisko 16 tys. zł, a wnioskowaną kwotę dofinansowania oszacowano na 10 tys. zł. O niecałe 7 tys. zł wnioskuje Stowarzyszenie Hospicjum św. Wincentego a’Paulo, które zamierza zaprosić do Słubic zespół „U studni” , czyli dawne Stare Dobre Małżeństwo. 22 kwietnia w auli Collegium Polonicum, da charytatywny koncert (bilety będą bezpłatne). W ten sposób stowarzyszenie chce podziękować słubiczanom: osobom prywatnym , przedsiębiorcom, organizacjom pozarządowym i przedstawicielom instytucji publicznych za dotychczasową pomoc i zaangażowanie.