Polsko-niemiecki spacer na cmentarz komunalny w Słubicach

W piątek 1 listopada, w Dzień Wszystkich Świętych, już po raz siódmy odbędzie się polsko-niemiecki spacer z komentarzem przewodnim na teren cmentarza komunalnego w Słubicach. Jego ideą jest zbliżanie mieszkańców Słubic i sąsiedniego Frankfurtu nad Odrą, poznawanie i kultywowanie wspólnych tradycji i historii.

Przewodnikami wydarzenia, zainicjowanego przed laty przez 78-letniego dziś Eckarda Reißa z Frankfurtu nad Odrą, będą Roland Semik, społeczny opiekun zabytków powiatu słubickiego i członek Towarzystwa Historycznego we Frankfurcie nad Odrą oraz Uta Kurzwelly z Uniwersytetu Ludowego (niem. Volkshochschule) we Frankfurcie nad Odrą.

Uczestnicy spaceru spotkają się 1 listopada o 17.00 przed kościołem NMP Królowej Polski przy ul. 1 Maja 31 w Słubicach i stamtąd wyruszą na cmentarz komunalny. Podczas wydarzenia będzie mowa m.in. o polskich tradycjach związanych z Dniem Wszystkich Świętych, różnicach między katolickim Dniem Wszystkich Świętych i ewangelicką Niedzielą Zmarłych, ale i o historii cmentarza komunalnego w Słubicach założonego już w 1814 r., czy dawnej kaplicy z 1901 r.

Będzie też krótka opowieść o cmentarzach w tradycjach kresowych i romskich, a co ciekawe- również o symbolice zabytkowej płyty nagrobnej odnalezionej w tym roku w Słubicach, a należącej do członka frankfurckiej loży wolnomularskiej „Pod szczerym sercem” (Zum aufrichtigen Herzen). Do loży tej należał m.in. Ewald Christian von Kleist, poległy wskutek ran poniesionych podczas bitwy pod Kunowicami w sierpniu 1759 r. Pomnikiem splecionej historii polskich i niemieckich mieszkańców Słubic jest stale powiększane lapidarium na cmentarzu komunalnym, które w ubiegłym roku wzbogaciło się o 55 kolejnych kamieni i tablic nagrobnych, wyłowionych z nurtów Odry w Słubicach.

Niemałe znaczenie dla miasta mają jednak również grób siedmiu nieznanych żołnierzy Wojska Polskiego, grób pierwszego lekarza Słubic Zenona Szemisa (1902-1953), czy obelisk poświęcony pionierom słubickiej oświaty, wzniesiony dzięki staraniom Związku Nauczycielstwa Polskiego.

Na koniec przewidziano zapalenie symbolicznych zniczy przy wybranych grobowcach. Cmentarz komunalny w Słubicach to miejsce, gdzie spoczywają nie tylko Polacy - mieszkańcy obecnych Słubic, ale także Niemcy.

Do zakończenia II wojny światowej Słubice były bowiem prawobrzeżną dzielnicą Frankfurtu nad Odrą o nazwie Dammvorstadt. Najlepszą porą do zaznania niezwykłej atmosfery całego święta wydaje się czas tuż przed zachodem słońca, kiedy to w otoczeniu kolorowych drzew roznosi się urzekająca łuna rozpalonych zniczy. Chętnych do udziału w spacerze organizatorzy zachęcają do wzięcia ze sobą lampionów, latarek lub pochodni elektrycznych. Po spacerze będzie można posłuchać chóru kameralnego Adoramus, który 1 listopada tradycyjnie śpiewa przy wybranych grobowcach słubickiej nekropolii.

Serdecznie zapraszamy!

Uta Kurzwelly i Roland Semik