Ten film pokazuje dramat wysiedlonych. Jego projekcja dziś w SMOKu. Wstęp wolny!

Dziś, 5 listopada, o 17.00, w Słubickim Miejskim Ośrodku Kultury pokaz filmu dokumentalnego „Jasnowłosa prowincja” oraz dyskusja z reżyserem filmu, Jackiem Kubiakiem. Spotkanie moderować będzie Małgorzata Dąbrowska z Instytutu Zachodniego w Poznaniu. Serdecznie zapraszamy!

Film jest dokumentalną relacją o deportacjach obywateli polskich z ziem wcielonych do Rzeszy. Tłem dla historii trzech głównych bohaterów są losy setek tysięcy wysiedlanych Polaków oraz Żydów i setek tysięcy sprowadzanych na ich miejsce Niemców etnicznych z sowieckiej strefy wpływów w Europie wschodniej.

„Jasnowłosa Prowincja” miała premierę zagraniczną na antenie niemiecko – francuskiego kanału ARTE (wrzesień 2009). Dziennik „Le Figaro” nazwał ten film pasjonującym dokumentem o przeprowadzanych przez Hitlera i Himmlera czystkach etnicznych.

Poza tym film był pokazywany na licznych pokazach publicznych w Polsce i w Niemczech. Podczas okupacji Niemcy postanowili uczynić z ziem wcielonych do Rzeszy – według określenia Heinricha Himmlera – „jasnowłosą prowincję”. Miały się one zostać całkowicie zgermanizowane. Polaków wywożono do Generalnego Gubernatorstwa albo wyrzucano z domostw i przenoszono do gorszych siedzib. Mienie Polaków było przekazywane niemieckim osadnikom.

Elementem polityki wobec narodowości polskiej były również wywózki na roboty do Niemiec. Pokaz filmu organizowany jest przez Uniwersytet Europejski Viadrina w ramach projektu „Wypędzeni 1939… Deportacje obywateli polskich z ziem wcielonych do III Rzeszy” powstałym w kooperacji ze Związkiem Miast Polskich, Instytutem Pamięci Narodowej, Krajem Związkowym Brandenburgia i Samorządem Województwa Wielkopolskiego. Polska, Niemcy 2010, 75 minut; scenariusz i reżyseria: Jacek Kubiak, Klaus Salge, współpraca: Janusz Zemer.