Spod murów wygrzebały się wspomnienia

Jeśli ktokolwiek sądził, że pierwszy dzień festiwalu TransVOCALE będzie jedynie muzyczną rozgrzewką to bardzo się pomylił. Koncert „A mury runą”, ocierający się o musical, z niesamowitymi muzykami, wokalistami i tancerzami, świetnie wyreżyserowany, wprowadził słuchaczy w stan euforii połączonej ze wzruszeniem. – To był najlepszy koncert inauguracyjny od lat! – oceniło wielu widzów. A jeśli dodać do tego, że to muzyczne dzieło stworzyli lokalni artyści to czapki z głów!

Pomysł koncertu podsunęła wspólna polsko-niemiecka historia. W tym roku po obu stronach Odry świętujemy 30. rocznicę dwóch przełomowych wydarzeń, które zmieniły życie Polaków i Niemców: pierwsze wolne wybory u nas i upadek muru berlińskiego za Odrą.

Stąd chęć przypomnienia rzeczywistość sprzed upadku „żelaznej kurtyny” i tego, w jaki zawoalowany często sposób artyści próbowali obejść cenzurę. Publiczność podczas inauguracyjnego koncertu, który mieliśmy okazję przeżyć wczoraj, w Forum Kleista, w ramach słubicko-frankfurckiego festiwalu TransVOCALE, usłyszała m.in. „Szklaną pogodę” zespołu Lombard, wspomnienie codziennego życia na osiedlach betonowych bloków w Polsce początku lat 80., w wykonaniu Edyty Kręgiel.

Słubicka artystka wykonała też wielki utwór Martyny Jakubowicz „W domach z betonu”, który też nawiązywał do szarej i przygnębiającej Polski z czasów PRL. Heike Matzer zaśpiewała piosenkę zespołu Lift „Na południe”. Ma ona dwie warstwy tekstowe. W pierwszej – pewne dziecko marzy o podróży na Południe, druga oddaje poczucie uwięzienia większość ludzi w NRD.

Dirk Seiring wykonał „Born in the GDR”, punkowego zespołu z Cottbus – Sandow, który stworzył tę piosenkę po tym, jak Bruce Springsteen wystąpił przed 160-tysięczną publicznością NRD z wyraźnym politycznym przesłaniem. Mocnym akcentem wczorajszego koncertu było wykonanie przez Weronikę Chrostowską i Piotra Tamborskiego utworu Grzegorza Ciechowskiego „Nie pytaj o Polskę” .

Tomasz Hoffman obudził wspomnienia u wielu osób śpiewając „Autobiografię” Perfectu, a Agata Pomocka śpiewając marzyła o życiu w pokoju, świecie bez chciwości i głodu, braterstwie ludzi co stało się osią wielkiego utworu Johna Lennona „Imagine”.

Wokalistom towarzyszyli muzycy: Jacek Fałdyna, Waldemar Franczyk, Tomasz Grudzień, Olaf Makuchowski, Grzegorz Piotrowski, Thomas Strauch I Piotr Tamborski, który był też kierownikiem muzycznym. W koncercie wzięli udział tancerze z grupy Bohema prowadzonej przez Henryka Lechelta (był on też autorem scenografii i choreografii).

Publiczność miała też okazje obejrzeć wystawę fotograficzną, która pokazała codzienne życie w PRL i NRD oraz przełomowe momenty w naszej historii. Obrazy te były też częścią scenografii podczas koncertu.